Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom

Jaka moc paneli fotowoltaicznych na dom

Dobór fotowoltaiki do potrzeb domowników nie jest łatwym zadaniem. Aby dobrze wyliczyć zapotrzebowanie koniecznie trzeba znać całkowite zużycie energii. Najlepiej jeśli do audytu energetycznego, projektant użyje rocznego rachunku za prąd. W ten sposób możliwe będzie określenie zużycia energii w poszczególnych porach roku. Mając całkowite, roczne zapotrzebowanie można określić jakiej wielości instalacja fotowoltaiczna będzie potrzebna. Jeżeli rachunki za prąd wynoszą np. 200 zł, to odpowiednia będzie instalacja fotowoltaiczna 3,5 kWp. Moc może się nieco różnić ponieważ dużo zależy od tego jakiej mocy jest pojedynczy panel użyty w instalacji.

Jeżeli użyjemy paneli fotowoltaicznych o mocy 400 Wp to potrzebne będzie 9 paneli, czyli instalacja będzie miała 3.6 kWp. Jeśli użyjemy tylko nieco mocniejszych paneli 410 Wp to przy tej samej ilości modułów instalacja wyjdzie 3.69 kWp. Tak na prawdę mniej istotne jest jaka jest moc paneli fotowoltaicznych. Ważne żeby całkowita moc na dom była dopasowana do potrzeb energetycznych.

Ile kWp na dom?

Obliczenie ile kWp jest potrzebne na konkretny dom jest stosunkowo proste. Jeśli znane jest dotychczasowe zapotrzebowanie i nie będą wprowadzane żadne nowe, energochłonne urządzenia. Najprostszym sposobem obliczenia mocy fotowoltaiki na dom, jest skorzystanie z kalkulatora fotowoltaicznego. Internetowy kalkulator szybko obliczy jakiej mocy fotowoltaika do domu jest potrzebna.  Wielkość instalacji fotowoltaicznej najczęściej dobiera się z zapasem. Powody po temu są dwa:

  • Obowiązujący system opustów pozwala na rozliczanie wyprodukowanej i oddanej do sieci energii elektrycznej w stosunku 0.8 do 1. Czyli za każdy oddany 1 kWp można bezpłatnie odebrać w ciągu roku 0.8 kWp. Jeśli instalacja zostanie dobrana bardzo precyzyjnie to może się okazać, że właściciele nadal będą musieli dokupować 20% energii. Dobranie fotowoltaiki przewymiarowanej o te 20% pozwala w 100% pokryć zapotrzebowanie oraz „opłacić” prowizje jaką pobiera zakład energetyczny za wirtualne magazynowanie energii.
  • Warto wybrać nieco mocniejszą fotowoltaikę ponieważ życie pokazuje, że po montażu prawie zawsze rośnie zużycie energii. Bezpłatny prąd zachęca do montażu nowych urządzeń. Płyty gazowe są zastępowane indukcyjnymi, poprawia się komfort dzięki klimatyzacji itd.

Czy fotowoltaika ogrzeje dom?

Wiele zastanawia się czy fotowoltaika ogrzeje dom. Jeżeli przy okazji montażu fotowoltaiki zostanie również zmienione lub dodane źródło ciepła to należy określić dokładne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania. Znając zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, można dobrać odpowiednie źródło ciepła np. pompę ciepła, klimatyzator lub bufo ciepła. Znając dotychczasowe zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz to jakie nowe urządzenia będą zamontowane i jak długo będą pracować w ciągu roku można dobrać odpowiedniej wielkości fotowoltaikę która ogrzeje dom i zapewni darmowy prąd do codziennego użytku.

To jakie ogrzewanie przy fotowoltaice należy dobrać w dużym stopniu zależy od stanu budynku. Nowe budynki, z dobrze zaizolowanymi ścianami i ogrzewaniem podłogowym to doskonałe warunki dla pompy ciepła. Starsze budynki gdzie funkcjonuje ogrzewanie grzejnikami mogą zastosować kotły elektryczne lub pompę ciepła powietrze – powietrze, czyli popularną klimatyzację. Przed montażem fotowoltaiki warto więc najpierw zadbać o ciepłe ściany. Zarówno termomodernizację, wymianę ogrzewania jak i fotowoltaikę można odliczyć od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej a rząd wspiera takie działania poprzez programy dofinansowania jak np. Czyste Powietrze.

Warto pamiętać, że klimatyzacja i pompy ciepła potrzebują zdecydowanie mniej prądu żeby wytworzyć taką samą ilość energii co kotły elektryczne czy maty grzewcze. Mniejsze zużycie prądu to automatycznie mniejsza instalacja fotowoltaiczna i niższe koszty. Aby instalacja fotowoltaiczna do ogrzewania domu nie zajmowała całego dachu warto najpierw zadbać o dobrą izolację ścian i wybrać energooszczędne źródło ciepła.

Jak rozbudować fotowoltaikę?

Jeżeli w planach na najbliższe kilkanaście lat przewidziana jest rozbudowa fotowoltaiki można rozważyć dwie możliwości.

  • W instalacji fotowoltaicznej w której ma pracować falownik szeregowy, np. Sofar, Fronius lub Solar Edge, już na etapie projektowania fotowoltaiki i doboru komponentów należy dobrać odpowiednio mocniejszy inwerter. Ponieważ falowniki szeregowe mogą obsłużyć pewną moc maksymalną, montaż falownika z odpowiednim zapasem będzie najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli sumaryczna moc panel fotowoltaicznych będzie większa niż moc obsługiwana przez falownik, produkcja zostanie ucięta do poziomu mocy urządzenia. Będzie to więc marnotrawstwo części energii.
  • W instalacji w które wykorzystywane są mikroinwertery nie powinno być najmniejszych problemów z późniejszą rozbudową. Ponieważ każdy mikroinwerter wraz z podpiętymi panelami działa jako odrębna instalacja, rozbudowa jest bardzo prosta. Przy instalacji 9.6 z 6 mikroinwerterami mamy tak jakby 6 małych instalacji o mocy 1.6 kWp każda. Dodanie kolejnego zestawu mikroinwerter i panele fotowoltaiczne będzie wymagał tylko powiadomienia zakładu energetycznego i zwiększeniu mocy całej instalacji.