Cena fotowoltaiki-od czego zależy ?

Od czego zależy cena fotowoltaiki?

Dobre panele i solidy falownik to wyższy koszt

Cena fotowoltaiki jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście jakoś użytych komponentów. Wysokiej jakości falownik produkowany w Europie lub USA np. Solar Edge będzie droższy niż ten wyprodukowany w Chinach dla lokalnego dystrybutora.

Serwis falowników jest równie ważny co cena

Alternatywą są najprostsze falowniki w przypadku których producent nie oferuje wsparcia posprzedażowego ani sieci serwisowej. W takiej sytuacji w przypadku awarii można się kontaktować z przedstawicielem na Europę a reklamację rozpatruje centrala w Chinach. Mało komu chce się demontować falownik i wysyłać do Azji. Niska cena zakupu nie zawsze jest więc ostatecznym kosztem.

Mikroinwertery nie zawsze są tańsze

Różnica w cenie może też wynikać z tego czy w instalacji wykorzystamy jeden mocny falownik szeregowy czy kilka mikrofalowników. Według kalkulacji mikrofalowniki lepiej sprawdzają się w przypadku małych instalacji np. do 5 kWp lub na dachach o bardzo skomplikowanej budowie. Większa liczba mikrofalowników sprawia, że cena fotowoltaiki rośnie. Falowniki szeregowe są z kolei najlepszym rozwiązaniem w przypadku dachów o prostej konstrukcji, skierowanych na południe lub wschód-zachód.

Panele fotowoltaiczne z Chin

Podobnie sprawa może wyglądać w przypadku ceny paneli fotowoltaicznych. Większość największych producentów, pomimo, że produkcja jest zlokalizowana w chinach, posiada też lokalnych przedstawicieli lub dystrybutorów. Dystrybutor jest więc firmą która jest odpowiedzialna za ewentualny serwis. W przypadku mniej znanych i tańszych marek paneli gwarantem ponownie jest firma w Chinach.

W przypadku paneli fotowoltaicznych nie ma za bardzo wyboru jeśli chodzi o kraj pochodzenia. Chiny są niepodzielnym potentatem. Różnica w cenie może wynikać z wykorzystanej technologii i komponentów oraz miejsca gdzie panel został złożony. Niektóre panele fotowoltaiczne jak np. Selfa przyjeżdżają do Polski jako komponenty, na miejscu są sprawdzane i dopiero składane w kompletny panel. Pozwala to zachować wysoki standard jakości i dbać o reżim technologiczny we własnym zakładzie.

Dobre przewody solarne i złączki to bezpieczna instalacja

Nie bez znaczenia dla ceny fotowoltaiki są też pozostałe składniki wykorzystywane. W przypadku fotowoltaiki kluczowe są przewody elektryczne oraz złącza solarne MC4. Oszczędzanie na tańszych przewodach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Większość firm w instalacjach fotowoltaicznych dla domu stosuje przewody o średnicy 6 mm. Zwłaszcza w przypadku mocniejszych instalacji warto jednak zdecydować się na grubsze np. 8 mm lub nawet 10 mm.

Równie ważne są złącza MC4. To właśnie problemy ze złączami są najczęstszą przyczyną awarii w fotowoltaice. Tanie złącza MC4 po kilku latach pracy na dachu nadają się tylko do wymiany. A należy pamiętać, że przewody i złącza są narażone na bardzo trudne warunki. Wysoka temperatura, deszcz i bardzo wysokie napięcie szybko niszą najtańsze rozwiązania.

Projekt fotowoltaiki ma duże znaczenie

Mając zestaw fotowoltaiczny składający się z dobrych komponentów potrzebna jest jeszcze ekipa która to zamontuje i podłączy. W ten sposób myśli większość inwestorów. Tak na prawdę rozmowę o fotowoltaice należy rozpocząć od potrzeb klienta. Zapoznanie się z rocznym zapotrzebowaniem na energię pozwala dobrać moc instalacji.

Dobry audyt energetyczny wymaga jednak uczestnictwa projektanta instalacji. Dokładne sprawdzenie dachu oraz jego okolicy pozwala dobrać najlepsze rozwiązanie i odpowiednie rozmieszczenie paneli na dachu. Co z tego, że na podwórku nie ma żadnych drzew skoro niedaleko jest słup wysokiego średniego napięcia który rzuca cień na na panele fotowoltaiczne od godziny 10 do 15. A należy pamiętać, że w przypadku większości rozwiązań instalacja pracuje z taką sprawnością co najsłabszy panel. Czyli cień na jednym panelu drastycznie obniża całkowitą wydajność.

Dlatego przy audycie energetycznym tak ważne jest zrobienie projektu w specjalnym programie który pobiera mapy satelitarne i uwzględnia zdjęcia z otoczenia domu. Praca projektanta jest więc niezbędna do prawidłowego zaplanowania instalacji i częściowo wpływa na cenę fotowoltaiki.

Cena fotowoltaiki – montaż ma znaczenie

Mając projekt można przystąpić do montażu. Na tym etapie przydaje się przeszkolona ekipa która ma nie tylko odpowiednie doświadczenie ale przeszła też odpowiednie szkolenia. Producenci paneli i stelaży do uznania gwarancji wymagają odpowiedniego montażu. Do każdego rodzaju dachu są odpowiednie elementy montażowe które sprawiają, że instalacja jest zamontowana solidnie a dach nie cieknie.

Niestety wiele małych firm postanowiło skorzystać z popularności fotowoltaiki i oferują swoje usługi nie posiadając przeszkolenia ani odpowiednich narzędzi. Instalacja jest projektowana na kartce a montowany jest ten stelaż który akurat był w hurtowni. Fotowoltaika to inwestycja która może przynosić zyski przez kolejne 30 lat. Oszczędności na etapie montażu nie są najlepszym rozwiązaniem. Cena montażu fotowoltaiki jest więc składową wielu, bardzo ważnych elementów.

Miejsce montażu paneli ma wpływ na cenę fotowoltaiki

W dużym stopniu cena fotowoltaiki jest uzależniona od sposobu montażu, a dokładnie od pokrycia dachowego. Panele fotowoltaiczne montowane są na specjalnym stelażu który musi być w jakiś sposób przytwierdzony do dachu. Najprostszym i jednocześnie najtańszym rozwiązaniem jest dach pokryty gontem bitumicznym lub blachodachówką. Więcej pracy – która podnosi końcową cenę instalacji fotowoltaicznej – jest z dachówką ceramiczną, zwłaszcza gdy potrzebne są uchwyty do dachówki karpiówki. Jedynymi z najdroższych są instalacje na gruncie. Potrzebny jest nie tylko specjalny stelaż ale również odpowiednia konstrukcja nośna która jest wbijana w podłoże. Cenę instalacji fotowoltaicznej na gruncie podnosi również konieczność wykonania przekopu w którym prowadzony jest przewód elektryczny.

Instalacja na blachodachówce Fotowoltaika na gruncie
Instalacja fotowoltaiczna 3,08 kWp

Falownik Sofar

Panele Ja Solar 385 Wp

15 000 17 000
Instalacja fotowoltaiczna 3,60 kWp

Falownik Fronius

Panele Ja Solar 450 Wp

18 000 20 000.
Instalacja fotowoltaiczna 4,00 kWp

Falownik Solar Edge

Panele Selfa 400 Wp

22 000 24 000

Jak obniżyć cenę fotowoltaiki?

Świadomy inwestor pytając o cenę fotowoltaiki będzie brał pod uwagę jakość wykorzystanych komponentów oraz jakość montażu. Warto jednak pamiętać, że cenę fotowoltaiki można obniżyć dzięki dotacjom i ulgom podatkowym.

Najpopularniejszy program dotacji do fotowoltaiki – Mój Prąd – w tym roku oferuje 3 000 zł dopłaty do instalacji. Z programu Mój Prąd mogą skorzystać właściciele instalacji do 2 kWp do 10 kWp. Refundacja dotyczy do 50% poniesionych kosztów lecz nie więcej niż wspomniane 3 000 zł. Wniosek Mój Prąd można wypełnić osobiście lub zlecić to dobrej firmie która montowała instalację. Po raz kolejny warto jeszcze przed wyborem sprawdzić która firma oferuje największe wsparcie posprzedażowe.

Ulga termomodernizacyjna pozwala odpisać koszt poniesiony na montaż fotowoltaiki od podatku. Maksymalnie można obniżyć podstawę opodatkowania o 53 000. Wysokość zwrotu z podatku za fotowoltaikę uzależniona jest też od formy opodatkowania. Dla uproszczenia można przyjąć, że osoby w I progu podatkowym odzyskają 17% poniesionych kosztów, osoby w II progu podatkowym 32% zaś osoby z podatkiem liniowym odzyskają 19% poniesionych kosztów. Jeżeli na instalację była przyznana dotacja to od ceny fotowoltaiki należy najpierw odliczyć kwotę dopłaty i dopiero tą wartość odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej.