Od kiedy dotacja Mój Prąd 2021?

Od kiedy dotacja Mój Prąd 2021?

Kiedy startuje program Mój Prąd?

Tegoroczna edycja programu dopłat do fotowoltaiki – Mój Prąd – ma wystartować 1 lipca 2021 roku. Późniejszy start programu jest spowodowany kilkoma czynnikami.

  • Poprzednia edycja programu Mój Prąd okazała się dużym sukcesem. Ilość wniosków pod koniec 2020 była tak duża, że były one rozpatrywane jeszcze w drugim kwartale 2021 roku. W związku z tym większość pracowników NFOŚiGW oddelegowanych do pracy nad dotacjami, była zaangażowana w pracę nad zeszłorocznymi wnioskami.
  • Kluczowe było ustalenie budżetu oraz określenie finansowania. Wszystko wskazuje na to, że w dużej mierze środki na startujący program Mój Prąd będą pochodzić z funduszu odbudowy. Czyli dotacja z Unii Europejskiej przeznaczona na walkę ze skutkami pandemii i kryzysu gospodarczego.
  • W planach Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW Mój Prąd 2021 miał obejmować nie tylko fotowoltaikę ale też montaż magazynów energii, magazynów ciepła i chłodu oraz energooszczędne ogrzewanie za pomocą pompy ciepła. A to oznacza, że już niedługo nie będzie pytań – czy fotowoltaika ogrzeje dom – tylko ile wyniosą dopłaty do instalacji hybrydowych.

Mój prąd do kiedy?

Wnioski na dotację Mój Prąd można składać najpóźniej do 22 grudnia 2021. Jest to data graniczna tegorocznego naboru. Może się jednak okazać, że nabór zostanie zamknięty wcześniej z powodu wyczerpania środków w budżecie. Podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłym roku. Założony miliard złotych wyczerpał się w listopadzie i wyjątkowo ministerstwo dołożyło kolejne 100 milionów złotych na realizację programu.

Tylko pół roku na złożenie wniosku o Mój Prąd

Start programu w lipcu a koniec w grudniu oznacza, że na złożenie wniosku jest tylko pół roku. Wniosek Mój Prąd można składać tylko w przypadku nowo założonej instalacji która została zamontowana po 31 stycznia 2021 roku i została już podłączona do sieci energetycznej. Biorąc pod uwagę popularność programu w ubiegłych latach oraz to, że w szczytowym momencie do systemu NFOŚiGW spływało ponad 1000 wniosków dziennie, może okazać się, że w tym roku zostaną pobite kolejne rekordy. Duża ilość wniosków i mniej niż pół roku obowiązywania naboru może oznaczać długi czas oczekiwania na wypłatę środków.

Ile się czeka na dotacje Mój Prąd?

Edycja z 2020 roku pokazała, że czas oczekiwania na wypłatę środków z programu Mój Prąd jest uzależniona od kilku czynników:

  • ilość chętnych którzy złożyli wniosek w danym czasie
  • poprawność wypełnienia wniosku – niepełne lub błędnie wypełnione wnioski wymagały korekty co bardzo wydłużało cały proces

Doświadczenie konsultantów którzy zajmowali się obsługą wniosków wskazuje, że na dotację Mój Prąd czekało się od 2 do 6 miesięcy. Krótki czas oczekiwania na dotację miały osoby które złożyły prawidłowy wniosek na początku naboru. Wnioski złożone w grudniu 2020 były procedowane jeszcze w drugim kwartale 2021 roku.