Opłacalność instalacji fotowoltaicznej

Wiele osób zastanawia się czy opłacalność instalacji fotowoltaicznej jest na tyle duża, że warto w to inwestować oszczędności. Fotowoltaika przez ostatnich kilka lat zdobyła kilkaset tysięcy zwolenników. Własny prąd ze słońca pozwala nie tylko oszczędzać na rachunkach za energię ale podnosi również niezależność energetyczną obywateli.

Na opłacalność instalacji fotowoltaicznej mają wpływ zarówno koszty jakie należy ponieść jak i oszczędności które może ona wygenerować.

Oszczędności dzięki fotowoltaice

Każda instalacja fotowoltaiczna powinna zostać dobrana do potrzeb domowników i otoczenia w którym będzie pracować. Dobrze dobrany projekt pozwoli wygenerować duże oszczędności dzięki fotowoltaice. Własny prąd pozwala ograniczyć rachunki za energię do poziomu kilkunastu złotych miesięcznie. Czyli rachunki powinny ograniczać się do kosztów stałych. Skorzystanie z odpowiedniego kalkulatora fotowoltaicznego pozwala dobrać szacunkową wielkość instalacji do potrzeb, czyli obecnego zużycia prądu.

Aby lepiej zobrazować jakie mogą być oszczędności dzięki fotowoltaice można posłużyć się następującym przykładem. Jeżeli dotychczasowe rachunki za prąd wynoszą około 180 zł miesięcznie, to fotowoltaika powinna mieć około 3.2 kWp. Taka instalacja pozwoli w 100% pokryć zapotrzebowanie domowników na energię elektryczną przez cały rok. Dzięki temu roczne oszczędności mogą wynieść 2016 zł. W skali 10 lat, instalacja zaoszczędzi minimum 25 tysięcy złotych. Są to szacunki które zakładają wzrost cen prądu na poziomie 4-5%. Jeśli ceny będą rosły bardziej, automatycznie oszczędności będą większe.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Cena fotowoltaiki jest uzależniona od wielu czynników. Najbardziej oczywiste to końcowa moc oraz komponenty jakie zostaną użyte do montażu instalacji. Na to ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna ma również wpływ miejsce montażu. Instalacja gruntowa będzie znacznie droższa ponieważ trzeba wykonać odpowiedni stelaż i przekop w którym będzie przewód elektryczny. Również pokrycie dachowe ma wpływ na cenę fotowoltaiki. Najprostszy jest montaż paneli na goncie bitumicznym i blachodachówce. Z kolei najbardziej problematyczna, a przez to najdroższa jest instalacja fotowoltaiczna na dachówce karpiówce.

Na cenę fotowoltaiki w dużej mierze wpływ mają główne komponenty, czyli panele fotowoltaiczne i inwerter lub mikrofalowniki. Lepsze moduły, znanego producenta np. JaSolar są objęte dłuższą gwarancją producenta. Ważne jest też to jaka moc paneli fotowoltaicznych jest potrzebna. Czasami bardziej opłaca się zamówić panele od tego samego producenta o mniejszej mocy ale nieco tańsze.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że w przypadku paneli większość firm komunikuje gwarancję 25 lat. Jest to gwarancja na uzysk. Czyli, panele po 25 latach nadal będą produkować deklarowaną ilość energii. Ważniejsza jest gwarancja producenta która obejmuje wady produktu.

Równie ważny co panele fotowoltaiczne jest dobry inwerter. Na rynku konkurują dwa rozwiązania:

  • Centralny inwerter – czyli rozwiązanie w którym wszystkie panele fotowoltaiczne podłączone są pod jeden falownik który zarządza całą instalacją. Tu przodują takie firmy jak Solar Edge, Fronius czy Sofar.
  • Mikroinwertery – czyli rozwiązanie w którym kilka paneli -przeważnie od jednego do czterech- podpiętych jest do jednego mikroinwertera. W przypadku większej instalacji fotowoltaicznej konieczne jest zastosowanie wielu mikroinwerterów. Jednym z czołowych producentów mikroinwerterów jest firma Hoymiles

Cena fotowoltaiki na przykładzie niewielkiej instalacji na tych samych komponentach o mocy około 3 kWp może wahać się od 16 do 18 tysięcy. Jeśli zostaną użyte najlepsze panele o duże mocy i falownik z wydłużoną gwarancją cena może wzrosnąć do 19 – 21 tysięcy.

Jak zaoszczędzić na fotowoltaice?

Znając oszczędności jakie może wygenerować fotowoltaika, oraz cenę fotowoltaiki, można zastanowić się nad kosztami.

Instalację fotowoltaiczną najlepiej traktować jak inwestycję długoterminową. Dobra fotowoltaika może bez problemu pracować kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat. Warunkiem jest odpowiedni montaż i solidne komponenty. Na tym więc nie warto oszczędzać.

Na szczęście niezależność energetyczna jest bardzo wspierana przez państwo. Warto zwrócić uwagę na programy dotacji do fotowoltaiki i ulgę termomodernizacyjną.

Od kiedy Mój Prąd, czyli sztandarowy program dopłat do fotowoltaiki został wprowadzony, w Polsce powstało ponad pół miliona instalacji fotowoltaicznych. Jest to największy sukces rządowego programu. Mój Prąd to dopłata bezpośrednia na instalacje o mocy od 2 kWp do 10 kWp. W 2021 dopłata Mój Prąd wynosi 3000 zł. Wniosek Mój Prąd można składać wyłącznie drogą elektroniczną.

Osoby które poza montażem fotowoltaiki zamierzają również wymienić kocioł na bardziej ekologiczny, powinny zwrócić uwagę na program Czyste Powietrze. Ta dotacja zakłada dopłatę 30% kosztów do wymiany kotła węglowego na np. pompę ciepła. Przy okazji wymiany ogrzewania można również otrzymać dotację w wysokości maksymalnie 5000 zł na montaż fotowoltaiki.

Można również sprawdzić lokalne dotacje. W ciekawy sposób wspierana jest na przykład fotowoltaika w Warszawie. Eko dotacja dotyczy wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne oraz montaż fotowoltaiki. Na każdy kWp instalacji można uzyskać do 1500 zł dopłaty. Maksymalnie dopłata na fotowoltaikę w Warszawie możne wynieść do 15000 zł.

Dotacje nie są jednak jedynym sposobem na obniżenie końcowej ceny fotowoltaiki. Koszty poniesione na montaż instalacji, po odliczeni przyznanych dotacji można odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym. Ulga termomodernizacyjna przysługuje podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej (dwa progi podatkowe) oraz osobom płacącym podatek liniowy. W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć maksymalnie 53 tysiące złotych. Do kosztów zaliczają się między innymi:

  • Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej
  • Zakup i montaż ekologicznego źródła ciepła, np. pompy ciepła
  • Ocieplenie ścian i stropu budynku
  • Wymianę okien i drzwi

Fotowoltaika czy się opłaca?

Znając cenę fotowoltaiki, oszczędności jakie można osiągnąć dzięki produkcji własnego prądu i to ile można zaoszczędzić dzięki dotacjom, można łatwo policzyć czy fotowoltaika się opłaca.

Przy założeniu, że obecne rachunki wynoszą około 180 zł miesięcznie, dzięki fotowoltaice można zaoszczędzić około 2000 zł rocznie.

Montaż instalacji z dobrymi komponentami to około 16 – 19 tysięcy złotych. Od tej kwoty można odjąć kwotę najbardziej popularnej dotacji Mój Prąd, w wysokości 3 tysięcy złotych.

Następnie fotowoltaikę można odliczyć od podatku. W tym przypadku, po odliczeniu dotacji będzie to 13 do 16 tysięcy. W zależności od sposobu opodatkowania, dostaniemy więc zwrot:

  • 17% przy I progu podatkowym, czyli 2210-2720
  • 19% przy podatku liniowym, czyli 2470-3040
  • 32% przy II progu podatkowym, czyli 4160-5120

W naszym przykładzie, nawet przy najniższym progu podatkowym, można więc odzyskać pokaźną sumę, którą można nadpłacić np. kredyt fotowoltaiczny. Końcowa cena fotowoltaiki zmniejsza się więc do poziomu około 11-14 tysięcy. Inwestując taką kwotę, właściciel fotowoltaiki zyskuje stabilne oszczędności na poziomie minimum 2 tysięcy rocznie. To oznacza stopę zwrotu ponad 14%. Dla porównania lokaty bankowe oferują przeważnie 1%-1.5%. Dodatkowo od oszczędności na prądzie nie trzeba płacić podatku więc jest to dodatkowa korzyść, w porównaniu do lokat bankowych.